Kicsit visszás dolog az olvasás szeretetére bíztatni úgy, hogy közben számozott listát írok, hogy minél kevesebbet kelljen olvasni. De ez a bejegyzés elsősorban azoknak szól, akik vidáman csipegetik fel az információmorzsákat a neten, viszont egy ideje nem vettek hosszabb művet a kezükbe. A használati kézikönyv nem számít annak!
Bölcsészkart végeztem, de a „nem akarok semmi hosszabbat olvasni 300 oldalnál” betegséggel még nekem is meg kellett küzdenem. A szüleim becsületére legyen mondva, ők mindent megtettek azért, hogy megszerettessék velem a betűket – de sokáig jóval többet írtam, mint olvastam. Aztán jött a kamaszkor és az egyetem, érzelmek és vizsgaidőszakok sorozata, amikor az embernek bőven van ideje megélni az olvasás és az olvasás élvezetének fontosságát.
Én így motiváltam magam, mielőtt tökéletesen függő lettem
1. Olvass olyat, amit mások is olvasnak!
A Harry Potter valószínűleg nem csak azért volt nagy siker, mert jól eltalálták a sztorik, hanem mert sokkal könnyebb rávenned magad egy könyv elolvasására úgy, hogy a többiek már olvasták. Ha nincs kedved leülni és olvasni, vigasztald magad azzal, hogy ezzel te is beállsz az áramlatba, és nem maradsz le a többiektől. Egy-két kötet után jön majd a felfrissítő élmény: gondolataid lesznek arról, amiről eddig csak mások véleményét hallhattad! 🙂
2. Ha nem tetszik, dobd félre!
A legfontosabb mondat, amit a legkedvesebb magyar tanárnőmtől tanultam: „Nem kell minden könyvet elolvasni.”. Azt javaslom, olvasd el a kötelezőket – egyszer elmesélem, miért és hogyan érdemes keresztülvergődnöd magad Jókain, utána viszont csak azt vedd a kezedbe, ami valamilyen módon leköt.
Rengeteg oka lehet annak, hogy egy könyv nem tetszik neked. A számodra érdektelen történet, a furcsa szereplők, a sablonos sztori csak egy dolog. Vannak apróságok, amiket jóval nehezebb észrevenni, és amiktől a mű tényleg az agyadra mehet. Nálam az ilyen rejtett okok általában:
- Rossz fordítás (Túlmagyarított, vagy éppen túl szolgai)
- Túlságosan művi nyelvezet (ezért nem olvasok szívesen fan fictiont, és fantasy-t)
- Pontatlanság, kidolgozatlanság, tévedés (Fantasy-nál: furcsán működő fegyverek, történelmi regényeknél: adott helyszín nem is úgy néz ki, stb.)
Ha valami nem tetszik, vagy nehéz: olvasd amíg bírod, és tedd le. Nem kell minden könyvet elolvasni. Tényleg nem.
3. Találj magadnak időt az olvasásra!
Biztos, hogy vannak órák, amikor semmit nem tudsz csinálni. Ilyen időszak a reggeli vonatozás, vagy amikor várod, hogy a párod végre megérkezzen. A várakozás az orvosi rendelőben, két egyetemi előadás között, amikor nem jöttek meg az ügyfeleid, mikor a főnök éppen tárgyal.
Ha nagyon utálsz olvasni, fogd fel ezeket az időszakokat úgy, mint edzések. Az olvasás technikai kérdés is, csak úgy tudsz fejlődni, ha gyakorolsz. 🙂
4. Gyakorolj :D!
A hosszabb művek elolvasásához igenis gyakorlat kell. Az internetes cikkeket a legtöbben csak átfutjuk, például elolvassuk a számozott listák pontjainak a címét ;). A szövegkiemelővel a kézben végigkínlódott tankönyvi szövegeket szintén nem lehet úgy olvasni, mint egy szerelmes regényt. Sőt! Nyomtatott újságcikket sem ugyanazzal a módszerrel olvasunk, mint egy összefüggő betűfolyamot.
Ahhoz, hogy olyan sebességgel és természetességgel tudj olvasni, hogy élvezni is tudd a történetet, igenis olvasási rutin kell, ezt pedig csak olvasással lehet megszerezni. Adj magadnak időt arra, hogy belemerülhess az olvasásba! Ha kell, teremtsd meg a megfelelő technikai feltételeket: tegyél fel fejhallgatót, kapcsold ki a csevegőt, csukd be az ajtót, kapcsold fel a villanyt!
Én kb. az első bölcsészfélévem után éreztem úgy, hogy már élvezetes sebességgel, magabiztosan tudok olvasni, pedig a gimi alatt is jelentős betűmennyiséget fogyasztottam. Szerintem ez azért van így, mert az agyunk a szóképet és nem külön-külön a betűket ismeri fel (megvan ugy az Eyg agnlaii Eygteem… kezdetű szöveg a Facebook-ról?). Angolul is azóta olvasok igazán folyékonyan, hogy megvolt az első 100 oldal, és elég szót ismer fel a szemem már képe alapján
5. Beszélgess róla!
Az olvasás azért nagy élmény, mert hatalmas agymunkát igényel: apró kis jelekből álló, finom képeket kell azonosítanod, amit aztán az agyad a fantáziád segítségével összekapcsol a már megszerzett ismereteiddel. Az olvasás tehát az egész gondolkodásodra hatással van. Megváltozol tőle :)!
Élvezd ki ezt a változást! Beszélgess az olvasmányaidról! Nézz szét a fórumokon, keress magadnak partnert a csevegő oldalakon, ha más társaságod nincsen. Jó ötlet bejegyzést írni az olvasós oldalakra, de az is sokat segít, ha irodalmi műsorokat hallgatsz a rádióban. Olvasó vagy. Legyél büszke rá!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: