1. Valld be!
Kezdd magaddal, úgy, hogy megfogalmazod magadban: “Szorongok az ismeretlen helyzetekben.” “Nem szeretem a magasságot.” “Félek a repüléstől.” Aztán nyugodtan mondd el a többieknek: “Bocsi, most ideges vagyok.” “Ne haragudj, utálom a tömeget.”
Ha úgy érzed, beszélj nyugodtan a gyógyszerekről, a pszichológusodról, arról, hogy hogyan küzdesz a szorongással. Jobb lesz! A környezetednek, és neked is!
2. Maradj empatikus!
A szorongás arról szól, hogy ahhoz, hogy uralni tudd az életed, folyamatosan el kell hagynod a komfortzónáidat. Biztosan veled is előfordult már, hogy elmentél egy buliba, csak azért, hogy normálisnak tűnj, hogy ne higgyenek kívülállónak. Hogy végigszenvedted a gólyatábort, hogy fenntartsd annak a látszatát, hogy közösségi ember vagy. Hogy bevállaltad a repülést, hogy ne röhögjenek ki amiatt, hogy tériszonyod van. Bátor vagy és kemény. DE! Ne várd ezt másoktól is.
Amire a szorongásom szomorú következményei megtanítottak, az az volt, hogy nem szabad vaknak lenni mások szorongására. Hogy attól, hogy én bűnösnek és furcsának érezném magam attól, ha nem próbálkoznék a határaim feszegetésével, másoknak ezek a határok szentek – és ez jól van így.
Attól, hogy te lenyeled a tömegiszonyodat, ne kényszerítsd rá a párodat, hogy kijöjjön veled a meccsre! Ne rángasd magaddal a barátnődet a csoportos nyaralásra, csak azért, mert te rákényszerítetted magad arra, hogy jól érezd magad egy ilyen helyzetben! Ne vesd meg a környezeted azért, mert ők nem tágítgatják folyamatosan a határaikat! Tarts tiszteletben az övéket, és figyelj rájuk! Láss tovább a saját nyafidnál!
3. NE HAGYD EL A GYÓGYSZERED!
Ha odáig jutottál, hogy valamilyen nyugtatót, kedélyjavítót, altatót, vitamint, bármit kaptál, ami a lelkizéseden segít, NE HAGYD ABBA, amíg azt nem mondták, hogy megteheted! Akkor se, ha jobban érzed magad. Akkor se, ha rátaláltál a zen útra! Akkor se, ha szerelmes vagy, megvilágosodtál, külföldre költöztél, vásároltál egy kutyát, megnyerted a maratont. Ez a dokid, a gyógyszerészed, a gyógyszergyártók dolga. Attól, hogy az antibiotikumot végig szeded, még nem vagy függő :). Csak beszedted úgy, ahogyan kell.
4. Bújj el!
Ha épp a dühroham/a sírás/az idegrángás kerülget, bújj el! Menj, és látogasd meg az édesanyádat, zárkózz be a szobádba, tegyél egy hosszú, magányos sétát, verj szét valamit a pincében…! Bátran mondd meg a többieknek, hogy nem, Te most nem akarsz találkozni velük, hogy pihenni szeretnél, hogy eleged van! Ez sokkal jobb, mint ha vállalhatatlan van.
5. Legyen egy minimálprogramod!
Legyen meg egy minimális programod, ami mellett működik az életed. Nálam: reggel hét körül kelés, tiszta ruha, fogmosás, általános, mindennapos táska felvétele. Reggeli a pékségből, ebédrendelés, munka után vacsora a kisboltból, fürdés-alvás. Ettem, ittam, aludtam, dolgoztam eleget, nem kell sokat mosogatni, nem kell tervezgetni a bevásárlást, nincs túl sok interakció, de nem fogyok, betegszem meg, rúgnak ki.
Legyenek meg azok a feladataid, amiket egy nehéz napon is biztosan végre tudsz hajtani! Ez segít, hogy ne csússz le, rutint ad, amibe aztán egy csomó olyan apróságot csempészhetsz, ami jókedvet csinál neked. Egy kis smink reggel, egy kis olvasás este, egy délutáni futás, egy saját rántotta reggelire… Apró, vidámító eredmények. Hajrá! 🙂
6. Aludj eleget!
Nyugodtan feküdj le tízkor! Nyugodtan töltsd otthon a szombat estét! Aludd át a Szilvesztert! Ha jól leszel, majd mész társaságba. Ha meg aludni jobb, akkor az adott társaságban valószínűleg nem éreznéd olyan jól magad. Így viszont még lehet egy kedves másnapod.
7. Te nem vagy rosszabb senkinél!
Nem vagy rosszabb/jobb senkinél. A nagymamám gyermekkorától kezdve beszélt magában, mégis matematikát tanított az egyetemen. X. rettegett a magasságtól és a mélységtől, de kiváló eredményeket ért el a szakmájában. Te maximum furcsa vagy, de így vagy jó.
8. Legyél vidám!
Gondolkodj pozitívan! Mekkora közhely, ugye? Pedig használ! Minden helyzetben gondolj arra, hogy mi a maximum, amit ki lehet hozni az adott szituációból. Lehet, hogy egy rakás furcsa emberrel vagy egy konferencián, de legalább látod, hogy néz ki belülről X vagy Y hotel épülete. Lehet, hogy hülyén érzed magad egy koncerten, de legalább biztos lesz egy sztorid arról, hogy fellöktek/letartóztattak, berúgott előtted valaki, vagy vállalhatatlanok voltak a biztonságiak. Ez… Ez fejlődés, tanulás, élmény. Szóval, valami pozitív!
9. Nem vagy vasból!
Sírj! Törj össze! Mondd meg, hogy nem akarod csinálni! Szállj szembe a főnököddel, szólj be a boltos csajnak, vállalj konfliktust, vagy csak vágd oda a dolgokat és vonulj ki, ha úgy érzed, nem érdemes küzdeni. Ne áldozd be magad!
10. Értékeld magad pozitívan!
Te egy nagyon értékes ember vagy! Akár diagnosztizálták nálad a depressziót, akár csak úgy érzed, gond van veled, de felveszed a kesztyűt, Te már része vagy egy harcnak. Mindenkinek vannak rossz oldalai, gyenge pontjai, de mindenkinek jár egy esély, még Neked is! Találd meg azokat a dolgokat, amiben jó vagy, amiben hozzá tudsz tenni a világhoz! Néha ez csak annyi, hogy elmosogatsz, hogy elmész dolgozni, hogy lemész a boltba, vagy az orvoshoz. De… Te egy egyéniség vagy, és bármilyen közhely, a világ jobb veled! Ha csak annyi a hasznod, hogy egy plusz arcvagy a metrón, már megérte. Szeretünk! 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: